Bizi takip edin
|
EN

MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

Elektrik-Elektronik Mühendisliği

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü

ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLERİ NELER YAPAR?

 

Elektrik ve Elektronik Mühendisleri; elektronik, haberleşme, biyomedikal, savunma sanayi, ulaştırma, endüstriyel sistemlerin kontrolü, enerji gibi alanlarda elektrik ve elektronik malzemeler, devreler, cihazlar ve sistemlerle ilgili çalışırlar.
 
Çalışmaları sırasında elektrik ve elektronik mühendisleri, ilgi ve uzmanlık alanlarına göre, araştırma ve geliştirme, tasarım, üretim ve test, sistem kurma, bakım ve işletme; gerekirse pazarlama faaliyetleri yürütürler.
 
Gelişen teknoloji ile cihazlar daha akıllı olmaya başlamış ve böylece kullanıcılara daha kolay ve esnek ürünler sunulmaya başlanmıştır. Cihazların içinde bulunan elektronik devrelere konulan “gömülü yazılımlar” kullanıcılara istenilen bu imkanları sağlamaktadır. Elektrik ve elektronik mühendisleri, bu gömülü yazılımlara yönelik olarak daha hızlı ve az yer kaplayan algoritmalar ve yöntemler geliştirmek için çalışırlar.

 

ÜNİVERSİTEMİZDE ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ EĞİTİMİ

 
İzmir Ekonomi Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümünde, hem kuramsal hem de uygulamaları çalışmaları içeren bir program izlenmektedir. Üniversitenin ilk yılında elektrik ve Elektronik Mühendisliği öğrencileri  matematik ve fizik, kimya gibi temel bilimler konularında eğitim almaktadırlar. Bu derslerde edinilen bilgiler, laboratuvar çalışmaları ile pekiştirilmektedir. İkinci sınıftan başlayarak, elektrik ve elektronik mühendisliğinde alanı ile ilgili  derslerinde kuramsal bilgiler, uygulama ve laboratuvar çalışmaları ile birlikte verilmektedir.
Elektrik devreleri büyüyüp karmaşıklaştıkça, bu devrelerin analiz ve sentezinde bilgisayar yazılımlarının kullanılması zorunlu hale gelmiştir. Bu nedenle derslerde tasarım ve simülasyon yazılımlarının kullanımına önem verilmektedir. Öğrencilerimiz MATLAB, SPICE, mikroişlemci ve sayısal işaret işleyici geliştirme yazılımlarında uygulama yaparak proje geliştirmektedirler. Kuramsal bilgileri uygulama ile bütünleşmiş öğrencilerimiz, iş dünyasının beklentilerini kolayca sağlayacak niteliklere sahip altyapı ile donanmış olacaklardır.

 

 

NELER ÖĞRENECEKSİNİZ?

 
İzmir Ekonomi Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümünde, elektrik ve elektronik sistemlerin analizini ve tasarımını yapacak kuramsal bilgileri ve yöntemleri öğrenecek, analiz ve tasarımda kullanılan araçları ve bilgisayar yazılımları kullanabilir duruma geleceksiniz. Birinci sınıf, mühendislikte kullanılan temel matematik, fizik ve kimya derslerini içermektedir. Ayrıca birinci sınıf öğrencilerimiz yaptıkları projeler ile bazı temel kavramları daha ayrıntılı tartışacaklardır. İkinci sınıftan başlayarak elektrik ve elektronik mühendisliğinde çok yaygın kullanılan özel matematik ve  özel temel bilim konuları ayrıntılı çalışılacaktır. Bunların yanı sıra, ikinci sınıfta elektrik ve elektronik mühendisliği ile ilgili kuramsal ve deneysel çalışmalar başlayacaktır. Üçüncü sınıf eğitimi elektrik ve elektronik mühendisliğindeki üst seviye genel kavramların anlaşılması ve deneysel olarak pekiştirilmesine dayanmaktadır.
Son sınıfta ise öğrenciler seçtikleri alt alana özgü daha kapsamlı dersler alacak ve bu derslerin yanı sıra gruplar halinde yapacakları tasarım projeleri ile eğitimlerinde edindikleri birikimleri, yaratıcı bir biçimde çeşitli tasarım projeleri ile ortaya koyma fırsatı yakalayacaklardır.

 

 

MEZUN OLUNCA

 
Mezunlarımız uygulama geliştiren her sektörde çok kolayca iş bulacak niteliktedirler. Son sınıfta seçilen derslere bağlı olarak, haberleşme, biyomedikal, savunma sanayi, ulaştırma, endüstriyel sistemleri kontrolü, enerji gibi alanlarda çalışabilirler. Bu alanlarda araştırma-geliştirme, özellikle tasarım ve uygulama geliştirme, üretim ve test, tesis kurma, bakım ve işletme faaliyetlerini kolayca yürütebilecek, bilgi ve becerilere sahip olacaklardır.

Mezunlarımız İngilizce bilgilerinin yanı sıra, ikinci yabancı dil bilgileri ve genel kültürleri ile ürün geliştirmeden pazarlamaya kadar her konuda farklı bir bakış getirebilecek nitelikte olacaklardır.

 

 

AKADEMİK KADRO
Prof. Dr. Aydın AKAN
Prof. Dr. Levent EREN
Prof. Dr. Murat AŞKAR
Doç. Dr. Mehmet TÜRKAN
Doç. Dr. Pınar OĞUZ EKİM
Dr. Öğr. Üyesi Bülent BİLİR
Dr. Öğr. Üyesi Faezeh YEGANLI
Dr. Öğr. Üyesi Ayça KUMLUCA TOPALLI
Araş. Gör. Burak AKBUĞDAY
Araş. Gör. Sena Yağmur ŞEN
Araş. Gör. Sertaç KILIÇKAYA

 

 
     

 

İzmir Ekonomi Üniversitesi
izto logo
İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı
kuruluşudur.
ieu logo

Sakarya Caddesi No:156
35330 Balçova - İzmir / TÜRKİYE

kampus izmir

Bizi Takip edin

İEU © Tüm hakları saklıdır.